Sosyal Medyada Yanlış İletişim; MASA Örneği

Sosyal ağlarda stratejik olçüde iletişim kurmak ve bunu PR olarak değerlendirmek isteyen markalar artık adımlarını daha dikkatli atmaya ozen gosteriyorlar. Bunun onemini çoktan anlamış kurumsal yapılar bünyelerinde “yeni medya”nın dilinden anlayanları istihdam etmeye devam ederken, kimileri outsource destek alıyor. Şüphesiz ki profesyonel anlamda yol kat etmek isteyenleri geçmiş yıllarda hızlıca  [ altı fazla doldurulmadan tüketerek ]sosyal  “kampanya” , “iletişim”  maceralarına tanıklık ettik. Şüphesiz ki işleri iyi yürütüp odül alanlar olsa da belirli bir süre sonra hesaplarıyla ilgilenmeyen, başlarına birer stajyer oturtan markaları da gordük (gormeye de devam ediyoruz).

bir de tüm bunlara ek olarak markalara yakın eş , dost, bilgisayardan anlayan ailenin çocuğunun da sosyal ağ yonetimlerine el attığı malum.  (geçmiş donemlerde yanlış ornekleri mevcut)

MASA – Mutfak ve Aşçılık Sanatları Akademisi,  değerli bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştığım, Antalya’da açılmış olan bir bir akademi.  Whirlpool MSA ile karıştırmamakta fayda var : )   sektordeki durumlarını, konumlarını ve pazar paylarını net rakam olarak bilemiyorum. Ama dışarıdan izlediğim kadarıyla Whirlpool MSA Yeni Medya iletişimini iyi gerçekleştiriyor.

Merak ettim MASA neler yapıyor diye? Eğer feed bu yazıdan sonra silinmezse facebook sayfasında aşağıda printscreenini goreceğiniz iletiyi post etmişler. Rakipleri Whirlpool MSA’ nın Hürriyet Gazetesi’nde yer alan haberlerini eleştirmek, kotülemek istemişler. Ve ne acıdır ki markayı “like” edenler bilinçsiz bir şekilde yine feedi “like” etmişler.

Buradan kısaca çıkarılacak dersleri derlemek gerekirse;

  1. Sosyal ağlarda iletişimi profesyonellere bırakmak
  2. İletişimi doğru yonlendirmek
  3. Markayı dijitalde iyi takip etmek
  4. …………………………………………..

4. maddeyi eklenebilecek herhangi bir madde olasılığına karşı boş bıraktım. Belki de daha çok şeyler yazılabilir de ben yazmak istemedim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s