2010 Afrika’yı Fırsata Çevirmek; Sahibinden Satılık VUVUZELA!!!

Tribünden gelen FİL seslerine hazır mısınız? Hem de sadece 5tl!!!

Ollalla.. 2010 Dünya Afrika Kupası başladığında evimde TV olmadığı için herkesin fuck vuvuzal tweetlerinden hiçbirşey anlamıyordum. Sonrada netten maç özetlerini izleyinci durumun vahametini anladım. Öncelikle bilmeyenler için vuvuzela nedir bir özet geçelim;

Vuvuzela bazen lepatata diye bazen de Güney Afrika Zurnası diye adlandırılan, Güney Afrika yöresine ait üflemeli bir çalgı, 61 cm boyunda ve 100 gram ağırlığındadır. Herhangi bir tuş veya tonlama deliği fonksiyonuna sahip olmayıp, sadece üfleyen kişinin ritmine bağlı olarak ses çıkarır.

Güçlü bir ciğer ve üfleme yeteneği isteyen Vuvuzela’nın çıkardığı ses sis düdüğü ya da fil sesine benzerdir. Sinek ve arı vızıltısına benzetenler de olmuştur. Vuvuzela’nın çıkarmış olduğu ses yaklaşık olarak 135 desibeldir.

Vuvuzela, adını Zulu dilindeki Vuvu sözcüğünden alıyor. Vuvu sözcüğü, Türkçe’de gürültü anlamına geliyor. Güney Afrikalıların anlattıklarına göre Kudu adı verilen bir antilop çeşidinden yapılmakta olup(günümüzdeki modelleri plastikten üretiliyor) yüzyıllardır Afrika kabilelerin haberleşmesinde kullanılıyordu. Günümüzde ise Vuvuzela, Güney Afrika futbol kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Vuvuzela, çoğunlukla Güney Afrika‘da ki futbol maçlarında çalınan bir çalgıdır. 2009 FIFA Konfederasyon Kupasında futbolcuların yüksek sesten rahatsız olması nedeniyle yasaklanmıştır. Güney Afrika’da düzenlenen 2010 FIFA Dünya Kupasında ise uzun tartışmaların neticesinde FIFA Başkanı ve Güney Afrikalı yetkililerin baskısının etkisiyle serbest bırakılmıştır. Dünya kupası maçlarında binlerce Vuvuzela doksan dakika hiç durmadan çalmaktadır.

1970’li yıllardan itibaren başta Meksika olmak üzere Futbol maçlarında trampet çalmaktaydı ve bu anlayış dünyaya yayılıyordu. 1990’dan itibaren ise Vuvuzela, dünyada adını duyurmaya, trampetin yerini almaya ve başta Güney Afrika olmak üzere Futbol maçlarında çalınmaya başlandı. 2009 yılında Güney Afrika’nın Konfederasyon Kupasına ev sahipliği yapması sayesinde Vuvuzela, tüm dünyada daha geniş kitleler tarafından tanındı. Bu tarihten itibaren Vuvuzela büyük bir çılgınlık halini aldı ve tüm dünyada maçlarda çalınır hale geldi. 2010 Dünya Kupasının ise şimdiden bir parçası haline gelmiştir.

Bu bilgiler http://tr.wikipedia.org/wiki/Vuvuzela  adresinden alınmıştır.

Sonrasında ise benim aklıma düşen şey ise bunları satsak iyi kazanırızdı =) Fakat benden birkaç girişimci ben suya gidene kadar suyun yolunu tutmuşlardı bile.  Fırsatı kullanmak diye ben buna denirim.  Yakında mahalledeki çocuklar çılgınlar gibi vuvzela çalarlarsa şaşırmayın 😉

İşte ilanlar;  http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-spor-taraftar-urunleri-aksesuar-2010-dunya-kupasi-resmi-calgisi-vuvuzela/detay?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s