Konkur Nasıl Alınır?

Konkur nedir?

Kökeni Fransızca “Concours” kelimesinden gelmekte olup, Türkçeleşmiş hali  “Konkur”dur. Temelde “Yarışma” anlamına gelmektedir.  Reklamcılık dünyasında daha özel ve geniş kapsamlı bir anlama sahip olduğu aşikardır.
“Konkur”, reklamverenin çeşitli ajanslara başvurarak, bir reklam ajansı aradığını bildirmesi ve aralarından birini seçebilmesi için örnek kampanya hazırlamalarını istemesidir.

Bu kısma kadar konkur ile ilgili olarak tam aklımdan geçenleri aktarmadım şüphesiz : ) Asıl sorun şudur ki açılan bir konkur nasıl alınır? Malumdur ki kurtlar sofrası olan , büyük bir savaşın yaşandığı konkur dönemlerinde showunu iyi yapan ajans yarışmayı iyi kazanmaktadır. Ne kadar iyi fikirlere sahip olunursa olursun, ne kadar üzerinde  saatlerce emek harcanmış olsa da göz boyama kısmı en önemli kısmıdır. Genellikle işverenin her zaman bir ajansa daha yakın olduğu düşünüldüğünde açılan konkuru kapmak zor bir iştir.

Konkur almak için bazı ajanslar son derece sade ve akıcı bir sunum yapmayı tercih ederken, bazı ajanslar ise yaptıkları bir takım atraksiyonlarla ( halay çekenleri bile duyduk) sunumlarını yapmaktadırlar.

Bence konkur alma sürecinde işverene etkilemenin en önemli yanı eğlenceli bir sunum yapmaktır.  Malumdur ki Turkcell yeni konkur açıyor. Buradan detaylara ulaşabilirsiniz. Bilindiği gibi Turkcell, şu anda yaratıcı reklam çalışmalarını Alametifarika ve Leo Burnett ajanslarıyla yütütüyor. ürkiye’nin en büyük reklamvereni konumunda olan Turkcell, tüm mecralarda yoğun bir şekilde boy gösteriyor. Bu pastadan pay kapmak için çok ama çok fazlası gerektiği şüphesiz. Ama nasıl?

Ben büyük bir ajansın başında bu pastadan pay almak isteyen bir yonetici olsaydım şüphesiz kreatif ekibin işlerini anlatmak üzere bir komedyenle anlaşırdım. muhtemelle kuvvet Cem Yılmaz tercihim olurdu.  önceden ayarlanmış bir gösteri için işverenleri davet eder, büyük bir süpriz yapardım. Gülmekten, şaşkınlıktan mükemmel bir anlatım süreci geçerdi. İş alma garantili değildir ama ertesi gün bütün iş dünyası o ajansı konuşuyor olur, ve Türk reklamlamcılık tarihine çat diye ismini basar diye tahmin ediyorum.

Birilerinin gerçekleştirebilmesi umuduyla..

Diğer yazıları incelemek için burayı tıklayabilirsin

Reklamlar

One thought on “Konkur Nasıl Alınır?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s